magyar english
Cincér Hírlevél
Szakvezetési segédlet
Hiúz Ház – Erdei Iskola és Látogatóközpont Királyréten
Kökörcsin Ház
Nemzeti Parki Termék védjegy

Közadatkereső
Agrárminisztérium
 
Haszonbérleti pályázati felhívások

A 1338/2015 (V.27.) Kom. határozatban rögzített feladat végrehajtásához kijelölt kapcsolattartó adatai:

Bakos Dorottya,
birtokügyi referens
Tel.: + 36 1 391 4623
E-mail:
bakosd@dinpi.hu

» Szolgáltatások » Önkéntesség
Önkéntesség
 

 

Az önkéntes természetvédelmi munkák jelentősége

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság védett területeinek kezelését és fenntartását ma már nehéz elképzelni az önkéntesek segítsége nélkül. Óriási kiterjedésű nemzeti parkokban – például az USA-ban a Yellowstone-ban vagy a Dél Afrikai Köztársaságban a Krüger Nemzeti Parkban – nincs szükség emberi beavatkozásra, elég bemutatni a természet gazdagságát. Nálunk, Magyarország kicsi védett területein viszont sokfelé emberi beavatkozás szükséges ahhoz, hogy leromlott természeti területeinket helyreállítsuk, a természetes folyamatokat segítsük, a látogatók fogadását szabályozzuk. Ez a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területére, a főváros közvetlen környékére különösen érvényes.

Önkéntesség 2014-ben a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területén >>

 

Önkéntesség a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Területen

 

Az önkéntes munkák fajtái

Küzdelem az özönnövények ellen

Vannak, akik csodálkoznak, mikor arra kérjük őket, hogy természetvédelmi munka keretében fűrésszel vagy ágvágó ollóval essenek neki a növényeknek. Pedig tény, hogy az invazív vagy özönfajok nagy veszélyt jelentenek az őshonos növényzetre. Az elmúlt évszázadokban elődeink számos fajt véletlenül behurcoltak, másokat szándékosan betelepítettek, amelyek aztán gyors terjeszkedésnek indultak (akác, bálványfa, zöld juhar, ezüstfa, ostorfa, selyemkóró – a sor hosszan folytatható.)

Ágvágóval a keskenylevelű ezüstfa ellen

Fontos megérteni, hogy nem ideológiai alapon harcolunk az idegenek ellen, hanem a biológiai sokféleséget védjük. Az őshonos növénytársulások és a hozzájuk kapcsolódó állatvilág mindig sokkal változatosabbak, mint az özönnövények elterjedését követő sivár egyöntetűség. Ha például a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Területen hagynánk, hogy a Balkánról betelepített orgona terjeszkedjen, akkor néhány évtized múlva a rendkívül értékes és változatos dolomit-sziklagyepek helyén szinte mást sem találnánk, csak orgonát.

 

Az őshonos növényzet helyreállítása

Molyhos tölgy makkok gyűjtése az Ördög-orom tetején

Botanikusainknak köszönhetően elég pontosan tudjuk, hogy az ember természetátalakító munkája előtt hazánk egyes területein milyen növénytársulások és állatok éltek. Az igaz, hogy a globális éghajlatváltozás hatásai ma már Magyarországon is megfigyelhetőek, mégis azt tartjuk a legjobb megoldásnak, ha védett területeinken megpróbáljuk az őshonos élővilágot helyreállítani, ez képes legjobban alkalmazkodni a változásokhoz. A nagyüzemi erdőgazdálkodás következtében megritkult őshonos fafajok segítése különösen fontos feladat.

Molyhos tölgy makkvetés Nagykőrösön

 

A természetkímélő látogatás feltételeinek megteremtése

A természetvédelem két alapvető feladatát, a természeti értékek megvédését és bemutatását nem könnyű összeegyeztetni. Szeretnénk, ha sok ember számára élményt jelenthetne a növények és állatok megfigyelése, de nagy baj lenne, ha a tömeges látogatás miatt a védendő értékek veszélybe kerülnének.

Vannak olyan fokozottan védett területek, amelyek csak vezetéssel látogathatók, máshol elegendő a talajra fektetett farudakkal figyelmeztetni a látogatókat, hogy az ösvényen maradjanak.

A gyep védelme a Nagykőrös melletti Strázsa-dombon

 

Szemétszedés

Nem gondoljuk, hogy ez a legszebb vagy akár a legfontosabb természetvédelmi munka, de néha rákényszerülünk, hogy egy-egy védett területet „kitakarítsunk”. Önkénteseink szerint, ha jó a társaság, akár a szemétszedéssel töltött nap is szép élmény lehet. Gyakran csatlakozunk országos vagy nemzetközi akciónapokhoz, 2011. májusában például mi is több helyszínen részt vettünk a „Te szedd” akcióban.

Duna-parti szemétszedés Kisoroszi határában

 

Vaddisznóhajtás

Ha választhat, a legtöbb önkéntes állatokkal szeret dolgozni. Erre ritkán van lehetőség, de Igazgatóságunk területén is előfordult, hogy a Nagy-Szénás Európa Diplomás terület bekerített részéről az erdő sikeres felújulása érdekében vaddisznókat kellett kihajtani.

Vaddisznóhajtás – természetvédelmi célból

 

Kik jelentkeznek önkéntesnek?

Honlapokon, elektronikus levélben toborzott önkéntesek

Internet nélkül már nehezen tudnánk önkéntes természetvédelmi munkát szervezni. Legtöbb önkéntesünk a honlapokon, közösségi oldalon megjelent meghívóra jelentkezik. Szerencsére a munkalehetőség híre eljut azokhoz is, akik nem ülnek a számítógép mellett. A Nagykőrös melletti Pusztai tölgyesek programon a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a WWF Magyarország együtt dolgoznak, ebben az esetben természetes, hogy „önkéntes csapatainkat” egyesítjük. Máskor is sokszor segítettek, mikor hirtelen önkénteseket kellett találnunk.

Annak különösen örülünk, ha egy-egy védett terület szomszédságában vannak olyanok, akik magukénak érzik a területet. Rájuk az önkéntes munkákon is biztosan számíthatunk.

Kezdődik az önkéntes munka a pusztai tölgyesekben

 

Iskolai csoportok az általános iskolától az egyetemig

Örömmel fogadjuk az iskolai osztályokat vagy egyetemi gyakorlatra érkezőket, hiszen ebben az esetben tudjuk, hogy milyen korosztályra és hány főre számíthatunk. Vannak olyan általános iskolás, középiskolás csoportok akikre biztosan számíthatunk, és a Corvinus Egyetem táj- és kertépítész hallgatói is minden ősszel több hétig nálunk végeznek természetvédelmi munkát.

Tájépítész hallgatók eligazítás közben

 

Cserkészek, vallási közösségek

Vannak, akik közös értékrendjük fontos részének tartják a természetvédelmi munkát, ezért keresik meg Igazgatóságunkat. Például 2011. októberében a Regnum Marianum Katolikus Közösségből 150 gyereket fogadtunk a Sas-hegyen, akik vidáman, fegyelmezetten és eredményesen dolgoztak.

Regnumos gyerekek ebédelnek a Sas-hegyen

 

Csapatépítő tréningek

Egyre több cég a társadalmi felelősségvállalás keretében munkatársai részére a természetvédelem területén is önkéntes munkalehetőséget keres. Számunkra is igazi kihívás a cég lelkes dolgozói részére szép feladatot találni, és azt jól előkészíteni. Az ilyen munkák esetében a céget arra kérjük, hogy a munkavégzés tárgyi költségeihez és az Igazgatóság munkatársainak költségeihez járuljon hozzá.

Több céggel alakult ki rendszeres kapcsolatunk, időről időre visszatérnek hozzánk.

A dinnyési madármegfigyelő torony megnyitása a Diageo Kft. munkatársainak köszönhető

Kapcsolat

Aktuális önkéntes munkáink időpontját honlapunkon közzé tesszük.
Szívesen vesszük, ha feliratkozik önkéntes listánkra.
Jelentkezés::
onkentes@dinpi.hu

 Programjainkért és legfrissebb híreinkért látogassanak el új ökoturisztikai honlapunkra!

 

   
 
2020. 01. 08. Oldal nyomtatása
©2005 A KvVM
Természetvédelmi Hivatala
neosoft&design