Egy terület védetté nyilvánítása hosszú, sokszor több évet igénylő jogszabály előkészítési eljárást jelent. Ezt az eljárást minden esetben a természet védelméről szóló 1996.évi LIII. törvényben előírtak alapján kell lefolytatni. Országos jelentőségű védett természeti területek (nemzeti park, tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület) esetén a környezetvédelmi miniszter, helyi jelentőségű védett természeti terület esetén - amennyiben azt a környezetvédelmi minisztérium állásfoglalása alapján nem szükséges országos jelentőségű védett természeti területté nyilvánítani - az illetékes önkormányzat jogosult a védetté nyilvánításra. A védetté nyilvánítási rendelet tartalmazza a terület a természetvédelmi kezelési tervek készítésére, készítőjére és tartalmára vonatkozó szabályokról szóló 30/2001. (XII. 28.) KöM rendeletnek megfelelően elkészített kezelési tervét.
Védetté nyilvánításra bárki javaslatot tehet. A védetté nyilvánítást az illetékes nemzeti park igazgatóság, illetve helyi védett terület estén az illetékes jegyző készíti elő. Az előkészítés során a következő feladatokat kell elvégezni:
- a terület természeti értékeinek, alapadatainak összegyűjtése
- a védelemre tervezett terület határainak kijelölése és a vonatkozó ingatlan-nyilvántartási adatok összegyűjtése
- a természetvédelmi kezelési terv elkészítése
- egyeztető tárgyalás összehívása, melyre minden érdekeltet (tulajdonosok, kezelők, önkormányzatok, érdekelt hatóságok, civil szervezetek, egyéb érdekeltek) meg kell hívni
- védetté nyilvánítási dokumentáció csomag összeállítása (védetté nyilvánítási javaslat és előterjesztés, kezelési terv, az egyeztető tárgyalás hiteles jegyzőkönyve, érintettek nyiatkozatai)
Az elkészített dokumentációt az igazgatóság (helyi védett természeti terület esetén a jegyző) felterjeszti a védetté nyilvánításra jogosulthoz.
A környezetvédelmi miniszter a minisztériumok közötti egyeztetés után rendeletben hirdeti ki a védettség tényét. Helyi jelentőségű védett természeti terület esetén az illetékes önkormányzat alkot rendeletet. A terület védetté, fokozottan védetté nyilvánításának tényét az ingatan-nyilvántartásba be kell jegyni, amelyet a természetvédelmi hatóság hivatalból kezdeményez.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén folyamatban lévő védetté nyilvánítási eljárások:
- Tétényi-fennsík Nagy Puszta TT
- Nagykőrösi Tölgyesek TT
- Belsőbárándi löszgyepek TT
- Zámolyi Medence TK
- Háros-szigeti Ártéri Erdő TT bővítés
- Dunai-szigetek TT
- Velencei-tavi madárrezervátum TT bővítése
- Gerje-Perje Sík TK
- Dinnyési Fertő TT bővítése
- Tápió-Hajta TK bővítése
- Sárvíz-völgye TK bővítése
- Ürbő-puszta TT
- Gerecsei TK bővítés
- József-hegyi barlang felszíne TT
- Sárvíz-völgye TK bővítése
|