|
Alapadatok
- A ceglédi pókbangós rétet a környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszter a 7/1990. (IV. 23.) KVM számú rendelettel nyilvánította védetté.
- Törzskönyvi száma: 218/TT/90
- Kiterjedése: 17,4 ha
- Az érintett közigazgatási határ: Cegléd
A védett természeti terület rövid jellemzése
A ceglédi pókbangós rét (a Csíkos-szél) az Örkényi út és a Gerje (Csíkos) patak melletti terület, ahol az ősgyepen - amelyet rendszeresen elöntött a Gerje vize - ideális feltételek alakultak ki egyes orchidea-fajok számára. Itt található a fokozottan védett pókbangó legjelentősebb hazai állománya, amelynek maximális egyedszáma a közelmúltban megközelítette az 5000 tövet. A poloskaszagú kosbor állománya is számottevő. Az agárkosbor mellett korábban megfigyelték itt a mocsári kardvirágot, a vitézkosbort és a füleskosbort is. Megfigyelték a térségben a gyurgyalag, a szalakóta, a kékvércse és a gólyatöcs fészkelését is.
Főbb veszélyeztető tényezők és speciális védelmi feladatok
A terület igen kicsi és a belterület határán fekszik, így számos veszély fenyegeti:
- rekultiváció a Csíkos-szél környékén, vízrendezés,
- gyeptéglaszedés,
- virágzási időben a legeltetés,
- a zörgő kakascímer és a tövises iglice állományának növekedése,
- szemétlerakás, szennyvízleürítés,
- égetés, műtrágya és növényvédő szer alkalmazás,
- kaszálás,
- járműforgalom, crossozás.
A virágzási időszakban az ellenőrzés fokozásával, az illegális hulladék elhelyezés védő rézsűfallal történő megakadályozásával, illetve a fenti veszélyeztetést figyelembe vevő természetvédelmi hatósági intézkedésekkel, kötelezésekkel hazánk legértékesebb orchideás területe megóvható.
Kapcsolattartó:
Vincze Tibor
vinczet@dinpi.hu
+36 30 504 6559
|