|
Alapadatok
- Védetté nyilvánítása: 1225/1958 OTvH sz. határozattal
- Törzskönyvi száma: 67/TT/5 8
- Kiterjedése: 26 ha
- Érintett település: Tata
- Természetvédelmi kezelő: Állami Földtani Intézet
A védett természeti terület rövid jellemzése
A 2,6 hektáros területen 195 millió év történelme figyelhető meg és tanulmányozható. Mivel a területen lévő földtani szelvény a földtörténeti középkor triász, jura és kréta időszakára egyaránt az egyik legkomplexebb, legreprezentatívabb szelvény ezért Magyarország egyik földtani alapszelvényeként van nyilván tartva.
A legidősebb, triász rétegek több ezer méter vastagságú tömegének csak a legfelső, mintegy 10-20 m vastag szelvénye tanulmányozható a felszínen. Ez a fehérszínű egysejtűekben és sekélytengeri élőlények vázaiban gazdag dachsteini mészkő.
Nagy számban fordulnak elő a 10-20 cm vastag és erős héjú Megalodus kagylók is. Az összesen 40 méter vastag jura képződmények 60 millió évet átölelő eseménysorozattal ismertetik meg a látogatót. Nagy számban figyelhetők meg Brachiopodák (pörge karvák) és látványos díszítésű Ammonitesek (lábasfejűek).
A jura-időszakhoz tartozó tűzkőréteg tanulmányozása során a neolit korszak emberének kőfejtő eszközeire (agancs-szerszámok, pattintott kőeszközök) valamint értékes régészeti és őslénytani leletanyagra is bukkantak a bánya területén. Az ősemberi tűzkőbányászat emlékeit kiállításon szemlélheti meg az érdeklődő.
A 135 millió évvel ezelőtt beköszöntő és kb. 70 millió éven át tartó kréta időszak is képviselteti magát. A kréta kezdetén Tata környéke szárazulat volt. A bemutatóhelyen feltárták a kréta tenger egykori sziklás partvonalát, ahol az árapály élővilág maradványai is tanulmányozhatók.
A szárazföldi lepusztulás folyamatát tengeri elöntés követte, melynek terméke az ún. "kékkő" (krinoideás mészkő), a kőfejtő bányászott kékesfehér kőzetanyaga. Ebből építették a tatai várat is.
Kapcsolattartó:
Csonka Péter
csonkap@dinpi.hu
+36 30 663 4659
|