Többek között ezeken a programokon vehetett részt ezer általános iskolás a tájbejárás-sorozatban.
A Zöld jeles napok szintén díjmentes rendezvényein pedig csaknem ötezren vettek részt.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság bemutatóhelyein szervezett programok a fenntartható életmódot és a környezettudatos viselkedést népszerűsítették.
A rendezvények a Közép-Magyarországi Operatív Program 33,6 millió Ft-os támogatásával valósult meg.
A tájbejárás során 40 általános iskolai osztályt és kerekesszékes vendégeket láttunk vendégül az Ócsai Tájházban, a Sas-hegyi Látogatóközpontban, a Szemlő-hegyi-barlangban, a farmosi Kék-begy tanösvényen és a Pilisi len Látogatóközpontban. A fővárosi és vidéki oktatási intézmények pedagógusai arról számoltak be, hogy a program lehetőséget teremtett a hátrányosabb helyzetű gyermekek számára is, hogy ezekre az érdekes és izgalmas helyekre eljussanak. A gyerekek változatos formában ismerhették meg a természeti területeket, az ott élő növény- és állatvilágot. A diákok szerint a legizgalmasabb programoknak a terepjárások és a tanösvények bizonyultak. Itt óriási élményt nyújtott számukra a madárgyűrűzés, víztisztaság mérés, valamint az iránytű használata.
A tájbejárás sorozat programjai:
Sas-hegy: Menedék a betontengerben
A Budai Sas-hegy Természetvédelmi Területen található megújult Látogatóközpontban a Menedék a betontengerben című interaktív kiállítást tekintették meg az iskolások, majd szakember kalauzolásával járták végig a védett természeti értékekben bővelkedő területet. Webkamera segítségével a környék ragadozó madarait figyelték meg. A szabadtéri terráriumban természetes élőhelyükön látták a pannon gyíkokat és zöld gyíkokat.
Ócsa: harmóniában a természettel
Az öregfalu központjában, a román stílusú Árpád-kori templom közvetlen szomszédságában található Ócsai Tájház nádfedeles épületeiben a hagyományos paraszti gazdálkodás eszközeivel, alapanyagaival, kézműves technikáival, valamint hazai festő növényekkel ismerkedtek meg a gyerekek, valamint azzal, hogy egykor a parasztgazdaságokban nem keletkezett hulladék.
Szemlő-hegyi-barlang: föld alatti világ a város alatt
A Budapest föld alatti virágoskertjének is nevezett Szemlő-hegyi-barlangban a természet különleges képződményeivel, a barlangok kialakulásáról, formakincséről és ásványairól tudhattak meg érdekességeket az iskolások. A barlangtúra után megtekintették a látogatóközpont interaktív kiállítását, valamint a fölötte kialakított öko játszóteret és tanösvényt.
Pilisszentiván: természetvizsgáló hátizsákkal a Jági tanösvényen
A Pilisszentivánon található látogatóközpontban a diákok megtekintették a természetvédelmi oltalom alatt álló, növényritkaságokban bővelkedő Szénás hegycsoport jellemző élőhelyeit, nagyvadfajait, lepkéit és tájtörténetét bemutató kiállítást. Természetvizsgáló hátizsákkal a közeli Jági-tóhoz kirándultak, ahol vízminőség meghatározást végeztek és ismerkedtek a vízben élő apró gerincesekkel és rovarokkal.
Farmos: madarak és vizek védelme
A Tápió vidékén, Farmoson a diákok a vizes élőhelyekkel ismerkedtek, madárgyűrűzési bemutatón vettek részt és a vidék növény és állatvilágát (védett növények, ragadozó madarak, bagolyköpetet) tanulmányozták.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A „Zöld jeles napok” programsorozat a fővárosban a Jókai-kertben kezdődött, ahol augusztusban kétszer egyhetes játszótábort szerveztünk a szociálisan rászoruló gyermekek számára.
A Sas-hegyi Látogatóközpontban augusztus 20-án kerekesszékes látogatókat fogadtunk. Nem csak a Látogatóközpont interaktív kiállítását, valamint a tűzijátékot nézhették meg zavartalanul, hanem részt vehettek "Az alkalmazkodás mesterei" c. kisállat-bemutatón, valamint környezettudatossági játékokon.
Hat rendezvény helyszíne az Ócsai Tájház volt, ahol a hagyományos vidéki életmódot, ünnepeket és gazdálkodást elevenítettük fel élményszerűen.
Szeptemberben a "Nemezrege" című kiállítás mellett az egykori falusi élet kézműves hagyományaival, októberben a falusi gazdálkodással és termékekkel, novemberben a Márton nap hagyományaival, és az ócsai Öreg-hegyi pincesorral, márciusban a porta körüli tavaszi munkálatokkal, áprilisban a húsvéti hagyományokkal és a falusi lakodalmak hangulatával, ízeivel és szertartásával ismerkedhettek a látogatók.
Az öregfalu központjában, a román stílusú Árpád-kori templom közvetlen szomszédságában található Ócsai Tájház nádfedeles épületeiben és udvarán tartott díjmentes családi rendezvényeken összességében több mint ezer látogatót regisztráltunk.
A Víz Világnapja alkalmából a Pilisi Len látogatóközpontba invitáltuk az érdeklődőket. Itt és a közeli Jági-tónál a vizek élővilágáról, védelméről, a víztakarékosság módszereiről, a környezetbarát háztartás vezetéséről és mezőgazdálkodásról tudhattak meg érdekességeket a látogatók.
A gyerekek kedvence a látványos madárgyűrűzés volt, s nagy érdeklődés kísérte a hulladékhasznosítási és komposztálási bemutatót is. Több mint négyszáz részvevője volt a rendezvénynek.
A programsorozat legnépszerűbb eseményére április 22-én, a Föld Napja alkalmából került sor Budapesten, a Pál-völgyi-kőfejtőben. Az egész napos családi rendezvényre több mint háromezren voltak kíváncsiak. Ekkor természetismereti vetélkedőkkel, madárbemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, természetvédő szervezetek bemutatkozásával népszerűsítettük a természet-, és környezetvédelmi szemléletet.
A „Zöld jeles napok” díjmentes rendezvénysorozaton az érdeklődés minden előzetes várakozásokat felülmúló volt.
A projekt adatai:
Kedvezményezett: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
Pályázati konstrukció: Közép-Magyarországi Operatív Program 3.3.4/A-10
A fenntartható életmódot és ehhez kapcsolódó viselkedésmintákat ösztönző kampányok
A projekt időtartama: 2011. július 4. – 2012. június 26.
A projekt teljes költségvetése: 33.643.616 Ft.
|