magyar english
Cincér Hírlevél
Szakvezetési segédlet
Hiúz Ház – Erdei Iskola és Látogatóközpont Királyréten
Kökörcsin Ház
Nemzeti Parki Termék védjegy

Közadatkereső
Agrárminisztérium
 
Haszonbérleti pályázati felhívások

A 1338/2015 (V.27.) Kom. határozatban rögzített feladat végrehajtásához kijelölt kapcsolattartó adatai:

Bakos Dorottya,
birtokügyi referens
Tel.: + 36 1 391 4623
E-mail:
bakosd@dinpi.hu

Bagolyszemű pühők útra kel
 
Hogy micsoda a Bagolyszemű Pühők? A legutóbbi időkig bizony én sem tudtam, hogy ez a kígyászölyv (Circaetus gallicus) népi elnevezése. Ha ránk tekint, és meghalljuk jellegzetes hangját, rögtön megértjük, miért kapta ezt a nevet.
   
 
A kígyászölyv nagyméretű ragadozómadarunk: szárnyfesztávolsága megközelíti a 2 métert. Feje széles és lapos: a baglyokéra emlékeztet. Ez a faj Magyarországon ritka, ezért fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 millió forint.
Általában középhegységeink déli kitettségű tölgyeseiben fészkel és az ezekhez kapcsolódó nagy, napos nyílt területeken vadászik. Táplálékát főként siklók teszik ki, de gyíkok, békák, kisebb madarak és emlősök is szerepelnek az étlapján. A levegőben vitorlázva keresi zsákmányát. Ha megpillantotta áldozatát, szitálva lebeg felette, közben lábát lazán lelógatja. Szárnyaival csapkodva táncol a kígyó körül, így az nem tudja megmarni. Végül a hüllő sorsa megpecsételődik: az ölyv elkapja a nyakát.
A kígyászölyv fa tetejébe rakja viszonylag kicsi és jól álcázott fészkét. Költési időszakban a zavarásra nagyon érzékeny. Egyetlen tojást rak, de mivel kiváló szülő, szinte biztos, hogy ki is repül a fiókája. Vonuló madár, ebben a hónapban kel útra az afrikai szavannák felé.

Az Alföldön ez a faj nagyon ritkán fészkel! Éppen ezért szenzációszámba megy, hogy a szakemberek idén megtalálták a kígyászölyv fészkét a Turjánvidéken, és a fotón látható fiókáját meg is gyűrűzték!

Köszönjük Lóránt Miklósnak az információt, Turny Zoltánnak pedig a fotót!
Jó utat kis Bagolyszemű Pühők, és viszontlátásra márciusban!

Ha többet szeretne megtudni a Turjánvidék értékes élővilágáról és az ott folyó természetvédelmi munkáról, látogassa meg honlapunkat: www.turjanvidek.hu
 
   
 
2012.10.16.
Facebook
Sas-hegyi Látogatóközpont
Alcsúti Arborétum
Ócsai Tájház
Pál-völgyi-barlang
Pilisi len Látogatóközpont
Szemlő-hegyi-barlang
Jókai-kert
©2005 A KvVM
Természetvédelmi Hivatala
neosoft&design