magyar english
Cincér Hírlevél
Szakvezetési segédlet
Hiúz Ház – Erdei Iskola és Látogatóközpont Királyréten
Kökörcsin Ház
Nemzeti Parki Termék védjegy

Közadatkereső
Agrárminisztérium
 
Haszonbérleti pályázati felhívások

A 1338/2015 (V.27.) Kom. határozatban rögzített feladat végrehajtásához kijelölt kapcsolattartó adatai:

Bakos Dorottya,
birtokügyi referens
Tel.: + 36 1 391 4623
E-mail:
bakosd@dinpi.hu

Szinkron számlálások hava
 
Január a vízi- és ragadozó madár szinkron-számlálások hónapja nem csupán Igazgatóságunk területén, hanem Magyarországon, illetve egész Európában.
   
 
 
A hónap középső hétvégéjén a lehető legrészletesebb terepi számlálásokat végzik az alkalmas élőhelyeken a madár- és természetvédelmi szakemberek, hogy képet alkossanak az egyes madár-fajok telelő állományairól. Számos északi elterjedésű faj esetében (pl. vetési lúd) ezekkel a számolásokkal lehet az elmúlt év fészkelési sikerére is fényt deríteni.

Első alakalommal került megszervezésre a kárókatona telelőhelyek egy időpontban történő számolása egész Európában. Tájegységünkön 8 potenciális éjszakázó helyen – melyből 4 volt alkalmas az időjárás miatt pihenésre – 1.040 példány jelenlétét tudtuk kimutatni.
Az általános vízimadár-szinkron számlálásnak van a legnagyobb hagyománya az öreg kontinensen. Több évtizede folyik az egységes adatgyűjtés. Működési területünkön lefogjuk a teljes Duna-szakaszt, illetve a legjelentősebb állóvizek mellett a kisebb tavakra is figyelmet szentelünk. A januári összesített számok alapján 27 madárfaj 46.736 egyedét észleltük a területünkön. Leggyakoribb fajok: nagy lilik: 23.961, tőkés réce: 8.018, vetési lúd: 5550, nyári lúd: 3315, viharsirály: 3000, kárókatona: 1040 volt. Természetesen a legtöbb madár a vízivad vadászat által nem érintett, így ez által nem zavart Tatai Öreg-tavon tartózkodott a maga 37.309 példányával.

A sas-szinkron, amelyet az MME hívott életre 10 évvel ezelőtt, a fő cél, hogy számba vegyük elsősorban a  veszélyeztetett, fokozottan védett sas-fajok, így a parlagi sas és rétisas hazai telelő állományát. A Gerecsei Tájegység területén összesen 27 sast észleltünk (25 pld. rétisas és 2 pld. parlagi sas), mely a 10 évből eddig a legmagasabb számadat. Természetesen a sasok mellett minden ragadozó madár faj előfordulását rögzítjük, így 205 egyedet észleltük ezen fajokból. Természetesen a legnagyobb koncentráció a téli ragadozó madár etetőterek környezetében volt. Az összes madár mennyiség 55%-át itt számoltuk. 

A felmérésekben a civil természetvédelmi szervezetekkel, így a Magyar Madártani Egyesület és a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület önkénteseivel dolgozunk együtt a minél hatékonyabb felmérés érdekében. Ebben az évben közel 30 fő végezte a kettő napig tartó adatgyűjtést. Köszönjük mindenkinek a lelkiismeretes terepi munkát!   
Csonka Péter, tájegységvezető
DINPI, Gerecsei Természetvédelmi Tájegység
   
 
2013.01.31.
Facebook
Sas-hegyi Látogatóközpont
Alcsúti Arborétum
Ócsai Tájház
Pál-völgyi-barlang
Pilisi len Látogatóközpont
Szemlő-hegyi-barlang
Jókai-kert
©2005 A KvVM
Természetvédelmi Hivatala
neosoft&design