magyar english
Cincér Hírlevél
Szakvezetési segédlet
Hiúz Ház – Erdei Iskola és Látogatóközpont Királyréten
Kökörcsin Ház
Nemzeti Parki Termék védjegy

Közadatkereső
Agrárminisztérium
 
Haszonbérleti pályázati felhívások

A 1338/2015 (V.27.) Kom. határozatban rögzített feladat végrehajtásához kijelölt kapcsolattartó adatai:

Bakos Dorottya,
birtokügyi referens
Tel.: + 36 1 391 4623
E-mail:
bakosd@dinpi.hu

Közeleg a tavasz: itt a skarlátbogár kutatás ideje!
 
Már a tavasz után sóvárogva kezdtük meg az egyik legkorábban megfigyelhető rovar, a skarlátbogár (Cucujus cinnaberinus) vizsgálatát a Turjánvidék Natura 2000 terület erdőfoltjaiban.
   
 
 
Ez az ízeltlábú faj védett és Natura 2000 jelölőfaj is egyben. Szerencsével jártunk, hiszen a legtöbb helyről, ahol kerestük, elő is került példánya.
A tetszetős külsejű bogár nevét élénkvörös színéről kapta. (A skarlát az antibiotikumok alkalmazása előtt rettegett gyermekbetegség volt, melynek jellegzetes tünete az égővörös, apró kiütések megjelenése.)

A skarlátbogár a lapbogarak családjába tartozik: testének háti és hasi oldala teljesen lapos. A kifejlett egyedek 1-2 cm hosszúak.
A lárvák főként korhadékot és más rovarlárvákat fogyasztanak, az imágók pedig feltehetően ragadozók. Ez a faj idős, korhadásnak indult fák leváló kérge alatt él, számos fafajban előfordul (tölgy, nyár, fűz – akár még akác és fenyő is). A különböző korhadtsági fokú holtfa meghagyása az erdőkben, facsoportokban tehát a skarlátbogár számára is létfontosságú!

A skarlátbogár egyedszámát nehéz becsülni, hiszen ahol már megtalálták egy példányát a kutatók, nem keresik tovább, hogy kíméljék az élőhelyét.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai minden évben újabb és újabb élőhelyeit fedezik fel ennek a szép élőlénynek!

Köszönjük Németh András természetvédelmi őrnek a fotót.

Ha többet szeretne megtudni a Turjánvidék értékes élővilágáról és az ott folyó természetvédelmi kezelési munkáról, látogassa meg honlapunkat:
www.turjanvidek.hu

Csóka Annamária
pályázati természetvédelmi koordinátor
   
 
2013.02.18.
Facebook
Sas-hegyi Látogatóközpont
Alcsúti Arborétum
Ócsai Tájház
Pál-völgyi-barlang
Pilisi len Látogatóközpont
Szemlő-hegyi-barlang
Jókai-kert
©2005 A KvVM
Természetvédelmi Hivatala
neosoft&design