|
Ez az ízeltlábú faj védett és Natura 2000 jelölőfaj is egyben. Szerencsével jártunk, hiszen a legtöbb helyről, ahol kerestük, elő is került példánya.
A tetszetős külsejű bogár nevét élénkvörös színéről kapta. (A skarlát az antibiotikumok alkalmazása előtt rettegett gyermekbetegség volt, melynek jellegzetes tünete az égővörös, apró kiütések megjelenése.)
A skarlátbogár a lapbogarak családjába tartozik: testének háti és hasi oldala teljesen lapos. A kifejlett egyedek 1-2 cm hosszúak.
A lárvák főként korhadékot és más rovarlárvákat fogyasztanak, az imágók pedig feltehetően ragadozók. Ez a faj idős, korhadásnak indult fák leváló kérge alatt él, számos fafajban előfordul (tölgy, nyár, fűz – akár még akác és fenyő is). A különböző korhadtsági fokú holtfa meghagyása az erdőkben, facsoportokban tehát a skarlátbogár számára is létfontosságú!
A skarlátbogár egyedszámát nehéz becsülni, hiszen ahol már megtalálták egy példányát a kutatók, nem keresik tovább, hogy kíméljék az élőhelyét.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai minden évben újabb és újabb élőhelyeit fedezik fel ennek a szép élőlénynek!
Köszönjük Németh András természetvédelmi őrnek a fotót.
Ha többet szeretne megtudni a Turjánvidék értékes élővilágáról és az ott folyó természetvédelmi kezelési munkáról, látogassa meg honlapunkat: www.turjanvidek.hu
Csóka Annamária
pályázati természetvédelmi koordinátor
|