|
Próbálkozásunkat csakhamar siker koronázta: egy gyönyörű, 3-4 éves hím példány került a szemünk elé! Az elhúzódó télies időjárás miatt valószínűleg ez a hidegvérű állat is alig várta már, hogy napozhasson egy kicsit.
A rákosi vipera nagyon óvatos állat, a természetben ritkán találkozni vele. Legnagyobb az esélyünk az évnek ebben az időszakában megpillantani, mikor nászukra készülnek, és ezért többet mozognak. Biztosak voltunk benne, hogy él itt ez a ritka hüllőfaj, de élő példányt legutoljára 2009-ben sikerült látni.
A rákosi vipera hazánk egyetlen bennszülött gerinces alfaja, és egyben Európa egyik legveszélyeztetettebb hüllője. Hajdan elterjedési területe sokkal nagyobb volt, napjainkban már csak a Duna–Tisza közén, a Hanságban és Erdélyben él. A szakemberek világállományát mindössze 500 példányra becsülik. Fokozottan védett állat, egy egyed pénzben kifejezett természetvédelmi értéke egymillió forint. A felnőtt példányok mérete alig haladja meg a fél métert. Mérgeskígyó, de a legritkább esetben mar, mérge pedig nem veszélyes: olyan, mint a méhcsípés.
A rákosi vipera olyan réteken él, ahol a nedves és száraz gyeptípusok váltakoznak, mert ez biztosít számára kedvező mikroklimatikus és mikrodomborzati adottságokat. A fiataljai szöcskét, sáskát, tücsköt, a kifejlett egyedek gyíkokat, madárfiókákat és rágcsálóivadékokat is elfogyasztanak. Ez a ritka hüllő rágcsálójáratokba rejtőzik, dombhátakra visszahúzódva téli álmát is ezekben alussza.
A rákosi vipera eltűnésének oka elsősorban az élőhelyeinek megszüntetése, és a megmaradt gyepek intenzív használata, ám a szándékos pusztítás és az illegális gyűjtés is hozzájárult a faj vészes megfogyatkozásához.
Az 1990-es években az általunk vizsgált Dabas melletti gyepterület a rákosi vipera egyik legerősebb állományának adott otthont. Mivel a kisméretű populáció mindig nagyon sérülékeny, az élőhelyet érintő kedvezőtlen események összeadódó hatása a populáció összeomlását okozta.
A Turjánvidék LIFE+ pályázat keretében mihamarabb bevezetjük a külterjes szarvasmarha-legeltetést ezen a területen, mely a rákosi vipera számára kedvezőbb élőhelyet teremt majd.
Ha többet szeretne megtudni a Turjánvidék értékes élővilágáról és az ott folyó természetvédelmi munkáról, látogassa meg honlapunkat: www.turjanvidek.hu
Csóka Annamária pályázati természetvédelmi koordinátor
Fotó: Verő György
|